Již 8. ročník Festivalu izraelského filmu KOLNOA přinese celkem šestnáct hraných, dokumentárních, krátkých a studentských filmů převážně v české premiéře. Diváci se mohou těšit na výběr nevšedních a nejzajímavějších snímků předních izraelských tvůrců. Součástí festivalu bude i panelová diskuze izraelských hostů na téma současnost a budoucnost izraelské kinematografie. Ani letos nebudou chybět ochutnávkové kurzy hebrejštiny, které hravou formou seznámí návštěvníky festivalu se základy jazyka. Projekce i doprovodné akce budou probíhat v domovském Kině Pilotů v Praze, vybrané festivalové filmy budou moci diváci zhlédnout následně i v Brně v rámci Štetl festu.
Od tragických událostí ze 7. října 2023 se izraelská společnost, a také celý izraelský filmový ekosystém, potýkají s mnoha nečekanými problémy a výzvami. I přes tyto události jde život dál, a proto (právě proto) ani festival KOLNOA svou činnost nijak neomezuje, naopak ji rozšiřuje. V každém ročníku je ve vizuálu festivalu zakódováno jedno hebrejské slovo – letos v něm můžete najít slovo רֶגֶשׁ (regeš), což znamená emoce. A to je i jednotící linkou výběru festivalových snímků.
Své filmové projekce přijedou představit letos hned tři hosté festivalu, uznávaná filmová a televizní producentka Danna Stern (snímek Supernova), která stojí za celosvětovým rozšířením seriálů Fauda a Shtisel, vycházející režisérská hvězda a bývalý youtuber Dylan Joseph (krátkometrážní filmy Francouzská a Slunce vychází dole) a přední izraelská herečka Hadas Yaron (snímek Francouzská), kterou festivaloví diváci znají již z prvního ročníku z filmu Vyplnit prázdnotu (Fill the Void) nebo ze seriálu Shtisel.
Letos v srpnu by přední izraelský satirik, dramatik a filmař Ephraim Kishon oslavil stovku. U příležitosti významného výročí uvádíme neotřelý životopisný dokumentární snímek a jednu z Kishonových klasických filmových komedií – Blaumilchův kanál z roku 1969.
Diváci se mohou těšit na nejnovější snímky i na filmy, které musely být kvůli událostem ze 7. října odloženy a mají své pozdní premiéry. Přinášíme dva snímky s ortodoxní tématikou vycházející z reálných příběhů. Prvním je Home líčící příběh mladého a čerstvě ženatého ortodoxního muže, jehož sen otevřít si obchod s počítači v ultraortodoxní jeruzalémské čtvrti se změní v noční můru plnou násilí, když ho celé okolí začne vnímat jako existenční hrozbu. Druhým snímkem je Sedm požehnání, který nás zavede do velké, hlučné a bezprostřední marocké židovské rodiny, v níž se mísí jazyky i lidská dramata. Za jásavou, okouzlující fasádou se však skrývají tajemství, lži a jedno staré bolestné trauma – v židovských rodinách v Maroku bývalo běžnou praxí, že neplodná žena dostala od své sestry jedno z jejích dětí a tohle „zapůjčené dítě“ pak vychovávala jako své vlastní.
Různé pohledy na milostný vztah v podmínkách, které mu zrovna nepřejí, ukazuje trojice hraných filmů – Vítězové, Ta druhá vzadu a Opičí park. Izraelský muzikál Vítězové nás přenáší do roku 1967 v němž se opěvované vítězství Izraele v Šestidenní válce setkává s tvrdou realitou. Skvělé herecké výkony si užijete v komedii Ta druhá vzadu, kde se během sedmidenního smutku vyvíjí vztah plný napětí mezi vdovou (Anja Bukstein) a milenkou zesnulého (Dana Ivgy). Sérii odlehčených filmů doplňuje nejnovější snímek slavného izraelského režiséra Aviho Nešera Opičí park. Epický příběh se odehrává v 80. letech a jeho hlavním hrdinou je neúspěšný izraelský spisovatel Amitaj, který závidí svým známějším kolegům a vymyslí plán, jak oprášit zašlou literární slávu.
V programu festivalu nechybí ani tradiční dokumentární sekce. Letos kromě životopisného snímku Kishon přinášíme fascinující dokument Goldiny válečné deníky – v den 50. výročí Jomkipurské války byly zveřejněny tajné záznamy z kanceláře premiérky Goldy Meir. Desítky stenografických záznamů líčí, co se v té době v jejím úřadě skutečně odehrávalo, popisují drobné momenty, které vedly k zásadním rozhodnutím během války, a vrhají zcela nové světlo na premiérčino jednání a jeho motivaci.
Druhý dokument s názvem Pro děti všechno (Jedenapůltá generace) se zaměřuje na masivní přistěhovaleckou vlnu do Izraele (aliju) z bývalého SSSR, která proběhla v 90. letech a zásadně proměnila izraelskou společnost. Snímek sleduje osudy představitelů tzv. „jedenapůlté generace“ – tedy těch, kdo do Izraele imigrovali jako děti nebo teenageři. I teď, po 30 letech pro ně vlastní identita i pocit sounáležitosti s adoptivní vlastí představuje důležité téma.
Smutně aktuálním dokumentem je snímek Supernova mapující tragické události, k nimž došlo ve dnech 6. a 7. října 2023 na stejnojmenném hudebním festivalu, který se konal u hranic s pásmem Gazy. Festivalu se zúčastnilo na 4 000 lidí a více než 370 z nich bylo během útoku na Izrael vedeného Hamásem zavražděno. Film začal vznikat už pár dní po masakru. Je sestaven z rozhovorů s přeživšími i ze záběrů, které účastníci festivalu i teroristé z Hamásu natočili během masakru na své mobilní telefony. Snímek uvede jeho producentka Danna Stern.
Festival KOLNOA dává každý rok prostor také nejmladší filmařské generaci. Letos nabídne tři krátkometrážní filmy nadějných mladých izraelských režisérů přinášející komorní emoční dramata, jež získaly ocenění na Jeruzalémském filmovém festivalu, a také výběr studentských prací z Filmové školy Steva Tische při Telavivské univerzitě. Tato největší a nejstarší filmová škola v Izraeli, má zásadní místo v izraelském filmovém průmyslu a vzešla z ní celá řada současných izraelských filmařů, filmových kritiků a teoretiků. Vybrané filmy nabízejí pohled na každodenní realitu života v zemi, která se nachází v permanentním vojenském konfliktu.
Všechny filmy uvádíme v původním znění s českými a anglickými titulky.
Program a fotografie ke stažení zde.
Roman Lesný
ředitel festivalu a předseda spolku KOLNOA CZ z.s. – organizátor festivalu
Tel.: 602 602 604
E-mail: rlesny(AT)aligier.cz
KOLNOA CZ z.s., IČ06149103, Brabcova 1159/2, 147 00 Praha 4